Tudod-e – mi az a hipó?

Az alacsony vércukorszintet a cukorbeteg szlengben az orvosi szakszó rövidítéseként hypo-nak hívjuk (“hipó”). Veszélye minden inzulinnal kezelt cukorbeteg esetén fennáll, súlyos esetben eszméletvesztést, akár életveszélyes állapotot okozhat. Ilyen súlyos állapot azonban szerencsére nagyon ritkán fordul elő!

Ugyanakkor az enyhe vércukorkilengések a cukorbeteg hétköznapok részei. Kezelésük mindennapos és egyszerű (plusz cukrot kell fogyasztani).

A legtöbb cukorbeteg időben megérzi, ha vércukorértéke alacsonyabbra csökken a kívánatosnál, sokszor még az egészen kicsi gyerekek is megbízhatóan képesek jelezni a kezdődő hypót.

Alacsony vércukorszint a 3,9 mmol/l alatti vércukorérték. (A Magyar Diabetes Társaság tájékoztatója alapján)

A kezdődő alacsony vércukorszintnek egyéni, de jellegzetes tünetei vannak, melyeket időben felismerve és közbeavatkozva a komolyabb hypo és rosszullét kiküszöbölhető. Nagyon fontos, hogy időben beavatkozva megelőzzük az eszméletvesztést!

‼️Az alacsony vércukorszint általában észlelhető jelei:

  • “mintha részeg lenne”
  • sápadtság, remegés, verejtékezés
  • gyengeség, bizonytalanság
  • a szokásostól eltérő feszült, ingerlékeny viselkedés, esetleg agresszió
  • koncentráció-zavar
  • hirtelen jött fáradtság
  • koordinálatlan mozgás, szédülés

Hypo gyanúja esetén a beavatkozással nem szabad késlekedni!

Oszd meg másokkal!

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
X