Szteroid miatti magas cukor

Az orvos válaszolSzteroid miatti magas cukor
Nagy-Vidli Georgina kérdezte ennyi ideje: 2 hónap
Tisztelt Dr. Úr! Édesanyámnak 2023. októberében nagyon ritka és súlyos gyógyszerallergiája volt. Szeptemberben derült ki, hogy veseelégtelenséget okozott neki a cukor gyógyszere (Adimet 1000). Elsőként lecserélték a gyógyszereit és a magas húgysav szintre kapta a Medrol nevezetű gyógyszert ami aztán okozta az allergiát. Kb. 1 hónapig kellett szteroidot kapnia, majd gyógyszer formában fokozatosan elhagyta. Szteroidos napokon nagyon elvitte a cukrát. Alapesetben is reggelente magas cukrokat mért (8-as, 9-es, 10-es), viszont délutánonként nagyon elment neki (20-21-es is volt neki). Kapott természetesen inzulint erre az időszakra. Viszont december elején elhagyta a szteroidot, de még mindig nagyon elmegy neki délután a cukra. Az a kérdésem, hogy ez lehet még mindig a szteroid utóhatása, vagy mi okozhatja ezt a nagyon magas cukrot? Természetesen diétát tart és szigorúan figyel is rá, de bármit tesz elmegy a cukor. Ebben szeretnék tanácsot kérni.  Előre is köszönöm válaszát!
orvos válaszolt 2 hónap korábban
Kedves Georgina!   Szerencsére a metformin nem árt a vesének, csak a dózisát kell csökkenteni, akár elhagyni, ha valakinek romlik a vesefunkciója. A magas húgysav szintre valószínűleg "Milurit"-ot kapott.  A medrol vc emelő hatása néhány héten belül megszűnik. Valószínűleg a kezelésén kell változtatni.   Kis dr.