Friss diagnózis
Nem vagy egyedül!
Találd meg az egyensúlyt!
- Először is meg kell találnod a módját, hogy a napi rutinodat és az étkezéseidet mértékletesen, előrelátóan és előre megtervezetten végezd és megértsd a tested működését és jelzéseit.
- Meg kell tanulnod, hogyan előzd meg, vagy hogyan kezeld az ingadozó vércukorszinted. Ezzel elkerülheted a hipo- vagy hiperglikémiás, azaz a túlzottan alacsony vagy magas cukorértékekkel járó krízisállapotokat.
Menni fog!
Légy türelmes magaddal, a cukorbetegséghez való alkalmazkodás hosszú folyamat, amelyben idővel egyre jobbá válhatsz. Az utad során kisebb-nagyobb hibák is előfordulhatnak, vagyis az egyensúly eléréséhez hozzátartozik, hogy megbocsáss magadnak, ha valami nem a tervek szerint sikerül.
Beszéljünk róla!
Számos sztereotípia él a 2-es típusú cukorbetegségről, és az is előfordulhat, hogy a környezetedben nem mindenki érti meg azonnal, mi mindennel jár együtt ez az állapot. Természetes, ha nem szívesen beszélsz a betegségedről, mégis nagyon fontos, hogy tájékoztasd a környezetedet az állapotodról, amely egy esetleges rosszullét esetén akár életmentő lehet!
– Katalin (45)
Kéretlen vs. hasznos tanácsok
Friss a diagnózis esetén természetes, hogy az előtted álló új kihívások miatt úgy érzed, hatalmas nyomás nehezedik rád, s miközben a környezeted megpróbál útmutatást és támogatást nyújtani neked (beleértve az orvosodat is) az étrendedre, életmódodra vonatkozóan, benned egyre csak növekszik a frusztráció.
Fogadd eszközként, ne fegyverként!
Az ilyen fajta stresszel szemben a legjobb védekezés az lehet, ha megérted: miközben tanácsokat adunk nehéz elkerülni a „ne” a „kell” és a „kellene” szavakat. Ha rosszul értelmezed, akkor inkább letörnek, mintsem hogy építő jelleggel megfogadnád és beépítenéd azokat.
Próbáld meg kiszűrni a hasznos, építő tanácsokat abból, ami tolakodónak hat. Ahogy egyre ügyesebbé válsz a tanácsok megfogadásában, magaddal szemben is megengedőbb leszel.
Ha inzulint kell adni...
Természetes, ha félsz a tűszúrástól és az ezzel járó fájdalomtól. Segíthet, ha tudatosítod magadban, hogy a fájdalomtól való félelem gyakran sokkal nagyobb, mint tűszúráshoz társuló tényleges fájdalom.
Próbáld meg tudatos légzéssel ellazítani a testedet és ezzel elűzni a felkavaró érzéseket. Ennek eredményeképp kisebb fájdalmat fogsz tapasztalni.
– Tamás
Próbáld meg tudatos légzéssel ellazítani a testedet és ezzel elűzni a felkavaró érzéseket. Ennek eredményeképp kisebb fájdalmat fogsz tapasztalni.
Együtt könnyebb!
A cukorbetegként élők az idő jelentős részében magukra vannak utalva az állapotukkal. Az egészségügyi szakemberek támogatásához és tanácsaihoz való hozzáférés meglehetősen korlátozott lehet, ami a csalódottság vagy segítség nélküliség érzéseit ébresztheti fel.
Segíthet, ha csatlakozol egy lakóhelyedhez közeli cukorbeteg klubhoz vagy a közösségi médiában keresel olyan csoportokat, ahol más cukorbetegekkel találkozhatsz és megoszthatjátok egymással a tapasztalataitokat, kérdéseiteket, esetleges félelmeiteket.
Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány kifejezetten diabétesszel élők számára hozta létre Diab kör néven zárt csoportját a Facebook-on.
Itt csatlakozhatsz: Diab Kör | Facebook