Vigyázz a szívedre!
Tudj meg mindent a 2-es típusú cukorbetegségről, és kerüld el a szövődményeket!
A kapcsolat a cukorbetegség és a szív-ér rendszeri problémák között
A cukorbetegséget a magas vércukorszint jellemzi, amely hosszú távon számos egészségügyi problémát okozhat. A magas vércukor miatt a vér viszkózussá válik, ami megnehezíti a vér keringését. Ez a folyamat érfalak megvastagodásához, érelmeszesedéshez és vérrögképződéshez vezethet. Ezen elváltozások közvetlenül hozzájárulnak a szívinfarktus, stroke, perifériás érbetegségek és egyéb kardiovaszkuláris szövődmények kialakulásához a cukorbetegek körében. Kutatások szerint a cukorbetegek körében a kardiovaszkuláris szövődmények körülbelül 60-80%-ban fordulnak elő. Azaz a cukorbetegek között minden 5 betegből 3-4 érintett lehet valamilyen szív-ér rendszeri megbetegedésben. Ez az arány jóval magasabb, mint az egészséges populációban.
A korai kezelés és a terápiához való adherencia jelentősége
A kardiovaszkuláris szövődmények megelőzése és kezelése kritikus fontosságú a cukorbetegek számára. Minél korábban felismerik és kezelik a kialakuló problémákat, annál jobb eséllyel kerülhetők el a legsúlyosabb következmények, mint a szívroham vagy az agyi érkatasztrófa illetve a végtagamputáció. A kezelésben való aktív részvétel, azaz a terápiához való adherencia (gyógyszerszedés, életmódváltás) is kulcsfontosságú. Csak ezáltal lehet a vércukorszintet, a vérnyomást és a koleszterinszintet a célértékek között tartani, megelőzve a kardiovaszkuláris kockázat további emelkedését.
Kockázati tényezők és megelőzési lehetőségek
A cukorbetegek fokozott kardiovaszkuláris kockázata több tényező együttes hatásának köszönhető. Ilyen például a magas vérnyomás, a kóros vérzsírszintek, az elhízás és a fizikai inaktivitás. Ezért különösen fontos, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőriztessék ezen kockázati tényezőket, és szoros orvosi felügyelet mellett tartják azokat kontroll alatt.
Az elhízás, mint a kardiovaszkuláris kockázat egyik legfontosabb tényezője, kiemelt figyelmet érdemel a cukorbetegek esetében. A testsúly-menedzsment, azaz a megfelelő diéta és rendszeres testmozgás kulcsfontosságú a kóros elhízás megelőzésében és kezelésében. Ez érdemben hozzájárulhat a szív-ér rendszeri komplikációk kockázatának csökkentéséhez.
A megelőzés további kulcsa a vércukorszint, a vérnyomás és a koleszterinszint gondos monitorozása és karbantartása az egészséges tartományban. Emellett nagy jelentősége van a rendszeres testmozgásnak és a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásnak is. Amennyiben a cukorbetegség szövődményei mégis kialakulnak, a korai felismerés és kezelés elengedhetetlen a súlyosabb károsodások megelőzése érdekében.
A diabetológus szerepe a korai kezelésben
A cukorbetegség korai felismerése és megfelelő kezelésének megkezdése alapvető fontosságú a kardiovaszkuláris szövődmények megelőzésében. Ehhez elengedhetetlen, hogy a beteg szakemberhez, diabetológushoz forduljon a diagnózis felállítása és a terápia kialakítása érdekében. A diabetológus képes felmérni a beteg állapotát, azonosítani a kockázati tényezőket, és egy személyre szabott kezelési tervet kidolgozni a szövődmények kockázatának csökkentésére. Minél hamarabb megkezdődik a cukorbetegség kezelése, annál jobb eséllyel előzhetők meg a szív-ér rendszeri komplikációk.